Janukovyč v Davosu…

28. Červenec, 2015 – 21:53

Vskutku jedinečná “břidlicově-plynová” dohoda byla podepsána v lednu 2013 v Davosu na dobu padesát let ještě pučem nesesazeným ukrajinským prezidentem Janukovyčem.

Tato dohoda s Chevronem umožní Ukrajině, aby se stala do roku 2020 energeticky nezávislou. Janukovyčova Ukrajina udělala to, z čehož byl v roce 2013 státní převrat a Janukovyč musel uprchnout, aby nebyl dle slov Klička popraven jako Kaddáfí či Ceaucesku. Nešlo tedy o ekonomiku země, ale o vyděračský tlak EU a NATO.  Jasnukovyč se přece mohl chlubit smlouvou s anglo-nizozemskou společností Shell v objemu deseti miliard ohledně těžby plynu z břidlice v lokalitě Juzivska na východě země.

Podle odhadu Úřadu pro energetické informace (EIA) má Ukrajina třetí největší zásoby břidlicového plynu v Evropě, a to v objemu asi 1,2 biliónu metrů krychlových. Janukovyč též naznačil, že by se jeho země mohla podílet na výstavbě úseku mířícího z Anatolského poloostrova do plynových zásobníků na ukrajinských hranicích. Tento krok by výrazně snížil aktuální závislost země na dodávkách ruského zemního plynu. Projevil též zájem o Azerbajdžánský zemní plyn. Ukrajina tím učinila první krok ke snížení své závislosti na dovozu plynu z Ruska.

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *