Srdečně Vás zveme na koncert

5. Březen, 2015 – 17:35

Hudební pohlednice z Pekingu

Na delší misi přijede do Ostravy přední čínský dirigent Tao Fan. Čeká jej zde společně s Janáčkovou filharmonií náročný program v podobě dvou koncertů a nahrávání. Vše začne 17. března, kdy se Fan představí i v roli skladatele, protože začne nahrávání jeho vlastních skladeb. Následovat bude 19. března od 19 hodin v Domě kultury města Ostravy koncert nazvaný Hudební pohlednice z Pekingu.

Během večera v nastudování ostravského orchestru a jeho pod taktovkou zazní 12 skladeb pro soprán (sopranistka Wu Chun-Yan) a orchestr. Při jejich komponování se Fan nechal inspirovat svým rodným městem. Součástí koncertu bude také výstava čínských kulturních předmětů. Vstupné na koncert je opravdu lidové, pořídíte je za 50 Kč.

V dalším týdnu 26. a 27. 3. pak tentýž dirigent bude řídit JFO při koncertu symfonického cyklu.  V programu zazní kromě Lisztova Mefistova Valčíku č. 1 a Čajkovského Čtvrté symfonie, Koncert pro violu z díla Miklóse Rózsy. Sóla se ujme krásná a temperamentní violistka Kristina Fialová. Díky nebývalému talentu a usilovné práci dosáhla navzdory svému mládí řady mezinárodních úspěchů. Hraje na vzácnou italskou violu „Carl Giuseppe Testore – Contrada 1745“ a její smyčec je z ateliéru mistra Petra Auředníka. Momentálně studuje HAMU v Praze, paralelně také Dánskou královskou vysokou hudební školu v Kodani a od loňského října ještě i Hochschüle für Musik v Drážďanech. Rózsův koncert se Fialová v tomto roce chystá nahrát i na CD.

Tao Fan zná ostravský orchestr již poměrně dobře. Počátkem října 2012 dirigoval totiž v Ostravě koncert Velkého symfonického cyklu a na bezprostředně následujícím čínsko-korejském turné řídil koncert JFO v Pekingu (14. 10.). Janáčkova filharmonie zde nadchla publikum Smetanovou Vltavou, Stravinského Ptákem Ohnivákem a celosvětově proslulou Dvořákovou Novosvětskou. V Číně se tehdy ostravský orchestr představil vůbec poprvé a hned s nebývalým úspěchem, což nyní na přelomu roku při dalším zájezdu opětovně potvrdil.

Tao Fan obdržel v Číně prestižní titul – „National First Class Conductor“. Po ukončení studia v Šanghaji (jeden z nejlepších v ročníku) byl Tao Fan v roce 1995 jmenován dirigentem Národního rozhlasového a filmového symfonického orchestru.

Spolupracoval s orchestry v Evropě, v USA, předními orchestry v Číně a také s řadou vynikajících mezinárodních hudebníků a sborů. Je charakterizován jako přesný a vášnivý dirigent s bezchybnou technikou. V roce 2000 získal zvláštní cenu poroty na Mezinárodní Sibeliově dirigentské soutěži ve Finsku. Jury konstatovala, že „Fanova schopnost řídit orchestr je skvělá, a je vynikajícím profesionálem.“ Světově proslulý dirigent Esa-Pekka Salonen, předseda poroty, byl extrémně nadšený Fanovou interpretací Stravinského Svěcení jara. Výsledkem bylo udělení stipendia ke studiu právě u Salonena a vystoupení na jednom z finských hudebních festivalů, které vysílal finský rozhlas i televize.

***

Hudební pohlednice z Pekingu

19. 3. 2015, 19 hodin

Dům kultury města Ostravy

Mimořádný koncert, na kterém zazní 12 skladeb pro soprán a orchestr. Autorem hudby je čínský dirigent Tao Fan, který se při komponování nechal inspirovat svým rodným městem – Pekingem.

Účinkují:

Wu Chun-Yan – soprán

Janáčkova filharmonie Ostrava

Tao Fan – dirigent

Vstupné: 50 Kč

***

Fialové viola

A Čajkovského Čtvrtá

26. a 27. 3. 2015, 19 hodin

Dům kultury města Ostravy

Program:

F. Liszt: Mefisto waltz č. 1

M. Rózsa: Koncert pro violu a orchestr

P. I. Čajkovskij: Symfonie č. 4 f moll

Účinkují:

Kristina Fialová – viola

Janáčkova filharmonie Ostrava

Tao Fan – dirigent

Vstupné: 200-240 Kč

izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereaddetail-knihy/izraelske-

Reklama:
  1. 1 Trackback(s)

  2. Led 14, 2016: hampton bay ceiling fan

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *