Máme v ČR nejvíc romských organizací za desítky miliard, na Artěk ale letos ani koruna…

24. Únor, 2015 – 23:41

Ruský mládežnický časopis Artěk, dle stejnojmenného mezinárodního pionýrského tábora na Krymu, dostával od českého státu jako periodikum národnostní menšiny až 370 tisíc Kč. Letos však výběrová komise MK nedoporučila ani korunu. Proč? Komise to neoznámila, mlčí též šéf rezortu kultury. Důvod je však jasný; Artěk je údajně pátou kolonou v Česku, jak vypátral ministr kultury ČR Daniel Herman, člen KDU-ČSL a nedávný mluvčí České biskupské konference, spolupracovník „sametového“ ministerstva vnitra a ředitel Ústavu studia totalitních režimů (ÚSTR).

Je tu ale jedna neototalitní chybička na kráse; časopis totiž patří ruskému proputinovskému podnikateli Alexandru Barabanovu a ten si častou pouští ústa na špacír, což sice v rámci svobody projevu a slova nevadí, ale přesto musí být odstaven, jako karikaturisté Charlie Hebdo. A může být rád, že ho někdo nezastřelí… I když je původem Rus, narodil se v Kyjevě a má ukrajinské občanství. Část jeho rodiny žije už sto let v hlavním městě Ukrajiny a nechvalně známý Majdan má pod okny; jeho babička musela všechna ta zvěrstva sledovat z vlastního okna. Alexandr je mladý muž, podnikatel a šéf ruského spolku Artek, skupiny rusky mluvících studentů a jejich příznivců.

Barabanov říká jen pravdu a ne to, co chce slyšet EU, USA, CIA a NATO, což je tedy velikánská troufalost. Tvrdit o Majdanu, že je fašistický, byť se na něm běžně hajluje v provedení Pravého sektoru a banderovské strany Svoboda, to je jen zanedbatelná věc. Prý dle Petry Procházkové se proruské kamery zaměří na tři neonacisty, jak hajlují nebo nesou fotografii Stepana Bandery, aby z toho udělali reportáž, jež zkreslí hrdinství Tymošenkové, co křičí něco o zastřelení toho šmejda Putina a osmi milionů Rusů na Ukrajině. A Klička, který sice u nás žil jako dítě pilota a člena KGB, jednoho z ruských okupantů Československa v roce 1968, ale to mu nebránilo, aby vyhrožoval Janukovyčovi, že ho čeká stejná smrt jako Kaddáfího či Ceaucesca.

Dle Barabanova prý Kyjevu momentálně vládnou fašisté. „Vím jako jediný z vás, co to znamená, když fašisté řádí v ulicích,“ řekl Barabanov. V tom se ho zastal i bývalý vicekancléř Hájek. Podle něj na Majdanu byli i nezaměstnaní, kteří dělali fašistům „křoví“. Inkasovali za to pak „plat“ v eurech. Kdo je ale poslal? „Když to jsou eura, tak je dost možné, že to jde z Evropské unie,“ míní Hájek. „Jste důstojnými zástupci agresorů už jen v tom vyjadřování,“ opřel se v pořadu „Máte slovo“ do obou diskutujících Kalousek. „Nejsem zástupcem agresorů,“ odvětil mu však Barabanov. „Jsem občanem Ukrajiny a ta válka se odehrála pod mými okny.“ Obyčejný fašismus po ukrajinsku… http://youtu.be/GfimLIjxrOY

Prostě, Barabanov je Putinovec a basta; sankce za jeho Artěk je tak legálním počinem. A Česko se tak zbaví pod dohledem velvyslanectví USA v Praze nálepky „užitečného idiota“, přestože si vyslouží pro svoji submisivnost přídomek „análního“ Ovčákova… Za vším hledej církevní restituce a českou vládní trojkoalice, jež kvůli mamonářství křesťanů vznikla spojením dvou nejsilnějších stran – ČSSD a ANO, k nim byla připojena KDU-ČSL, přestože dostala od voličů jen minimum hlasů; obdržela 6,78 procenta hlasů a umístila se na sedmém místě. Udržela si tak pověstný jazýček na politických vahách, které se přechýlily na stranu církevních restitucí s vrácením cca 79 miliard Kč…

Navíc ministrem kultury se stal Daniel Herman a ten si vydupal vyšší peníze. Oproti minulému ročníku, kdy rozpočet pro kulturu činil přes 8 miliard, sice Herman získal o téměř 14 % více finančních prostředků, protože se však přes resort kultury vyplácí náhrady církvím v rámci majetkového vypořádání, rád by rozpočet svého resortu navýšil až na 11,2 miliard korun. Z navýšených prostředků může ministr kultury Daniel Herman v roce 2015 garantovat zvýšení platů pracovníků rezortu, zejména platy v příspěvkových organizacích, o 3,5 %,…

Il presidente della Commissione Europea Jose Manuel Barroso (D), il presidente del Consiglio Europeo Herman Van Rompuy (S) e il presidente ucraino Viktor Janukovyč (C) prima di un vertice tra Ue ed Ucraina al castello di Val Duchesse a Bruxelles, Belgio, il 22 novembre 2010. (Thierry Charlier/AFP/Getty Images)

„Falešný přítel je horší, než nepřítel, protože nepříteli se vyhýbáš, kdežto příteli věříš.“ Lev Nikolajevič Tolstoj (1828–1910)

Copak to ten Barabanov dělá tak protiprávního, že mu chtějí zrušit zcela neškodný a nevinný dětský časopis, přičemž dovolí, aby sudetský landsmačaft měl v Praze svoji legální kancelář v čele s Berndem Poseltem? Moc zkrátka mluví; na veřejnosti i v televizi, kde nejsou schopni mu dokázat, že by lhal. Rovněž proti fašismu a extrémnímu nacionalismu na Ukrajině demonstrovali na pražském Václavském náměstí příznivci Ruska a promluvil tam i Barabanov: “Všichni jste jistě viděli, jak na kluky z Berkutu, kteří bránili město, demonstranti v Kyjevě házeli zápalné lahve, stříleli po nich. A ti, co z Berkutu to peklo přežili, dnes musí utíkat pryč, protože vláda po nich jde a jde i po jejich rodinách. Museli opustit domovy a ti, co byli těžce zraněni, se bohužel do nemocnic v Evropě nedostanou, protože tady léčí někoho úplně jiného,“ narážel na převoz zraněných demonstrantů z Kyjeva do Prahy. „Likviduj Židy, Poláky, komunisty, nič je bez milosrdenství…”

Na třicet ruských spolků působí v České republice. Řídí je speciální rada při ruském velvyslanectví, která spadá přímo pod Moskvu. Na své aktivity u nás pobírají dotace. Třeba na časopisy šířící kremelskou propagandu. Tyto spolky jsou Putinovou pátou kolonou, varují kritici. Před spolky svých krajanů varuje odstupující místopředseda Rady vlády pro národnostní menšiny při české vládě Igor Zolotarev. Podle něj je většina ruských organizací v Česku řízena ruskou vládou a šíří tu Putinovu propagandu. Ta se projevuje třeba v tiskovinách jako Pražskij Express nebo Inform Praga, které obhajují například současnou ruskou okupaci Krymu.

„Kreml tu vytváří svou pátou kolonu,“ je přesvědčen Zolotarev. Tento vědec ruského původu pracuje v Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR. Rusky psaný časopis Artěk, který je spojen se jménem podnikatele Alexandra Barabanova, byl dříve dotován v rámci Programu podpory rozšiřování a přijímání informací v jazycích národnostních menšin. O přiklepnutí podpory rozhoduje výběrová dotační komise zřízená při ministerstvu kultury, která to ale pro rok 2015 nedoporučila. „Tomuto projektu žádná finanční podpora ze strany Ministerstva kultury poskytnuta nebude,“ napsal ministr kultury Daniel Herman

Barabanov se však pravdy nemíní vzdát; na nadarmo znamená „baraban“ v ruštině „buben“ bijící na poplach. „Nenávist k ruskému prezidentovi je prý kvůli propagandě na západě Ukrajiny natolik vysoká, že třeba na nádražích u vlaků, které jedou do Moskvy, se na informačních tabulích objevují nápisy „Putin je čů*ák“ a podobně. Nebo v jídelních lístcích v restauracích je v nabídce ‚kolorad zapečený zaživa‘. Kolorad říkají urážlivě lidem, kteří nosí georgijevskou stužku. To zapečení zaživa vzniklo po té tragédii v Oděse, kde bylo upáleno mnoho lidí s georgijevskou stužkou. V jídelních lístcích na západní Ukrajině se objevuje celá řada podobných urážlivých názvů. To je epidemie stupidity nejvyššího kalibru,“ uvádí Barabanov. Že by těm lidem v Kyjevě jen někdo podstrčil portrét Bandery a uniformy jeho armády? https://www.youtube.com/watch?v=DxB6LLjkFrc

Co sestřelené letadlo nad Ukrajinou? „Nejvíc mě štvou falešná zdůvodnění některých videí z místa. Když třeba muž z domobrany bere do ruky hračku a ukazuje na kameru a oni z toho videa vytáhnou fotku a řeknou, že krade hračky. Nebo se na jiném videu dívají na prsten jedné z obětí a na záběru je slyšet, jak se baví o tom, že je na prstenu vyryté jméno a oni se baví, že z toho opíšou jméno oběti. Ukrajinci a celý svět vystřihli tu fotku a napsali k tomu, že domobranci okrádají mrtvé. Ze všeho nejvíc mě štve, že se takhle lže na úkor těch obětí. To je hrozná neúcta,“ sděluje dále rusko-ukrajinský podnikatel. Přiožralý mužik předvádějící se mezi mrtvými dětskými těly…?

Kolik stojí české investice do ruské menšiny? O kolik víc to je proti výdajům, které vkládá český stát do romských periodik webů a nadací, rovněž dotovaných ze státních peněz. Uveďme si některé, třeba Romano džaniben. Jde o časopis, který má charakter almanachu, (rozsah stran kolem 350), realizuje stejnojmenné občanské sdružení jako ojedinělý projekt co do formy i obsahu. Do realizace projektu jsou zapojeni vedle členů sdružení i studenti romistiky Karlovy univerzity v Praze. Tomuto projektu byla nedávno udělena výjimka ministra kultury. Výše dotace činí 482 000,- Kč, Vychází 2x ročně, 600 kusů. Cena výtisku 140,- Kč. Příjmy z prodeje 18 232,- Kč… Vychází též Kereka – Kruh (vydavatel občanské sdružení Demokratická aliance Romů v ČR). Výše dotace 1 850 000,- Kč. Vydání 10 čísel za rok. Cena výtisku 12,- Kč. Celkové náklady 2 645 538,- Kč. Příspěvky jsou v jazyce českém a romském. Časopis sloužil jako pomůcka ve školách s romskými žáky, mateřských i v nižších ročnících základních škol.

Romano voďi (vydavatel občanské sdružení Romea). Výše dotace 1 407 000,- Kč. Tiskovina je distribuována bezplatně v rámci komunity i mimo ni, do škol, jiným občanským sdružením. Projekt je financován i z evropských zdrojů, zejména z projektu EQUAL. Nesmíme zapomenout ani na Romano hangos (vydavatel občanské sdružení, dříve o.p.s. Společenství Romů na Moravě) a Amaro Gendalos (vydavatel občanské sdružení Dženo ) či Romano Kurko (vydavatel Občanské sdružení pro romský národnostní tisk). V roce 2005 bylo podpořeno vydání jednoho čísla. Od té doby, přes urgence pracovníků evidence tisku, nedošlo k nahlášení změn. Tento projekt mimo to nesplňoval kritérium registrace periodického tisku. Proto nebylo jeho vydávání v následujícím roce podpořeno. V uplynulých letech se ale opakovaně řešily problémy při vyúčtování poskytnuté dotace (podíl režijních nákladů na dotaci, podíl dotace na projektu). Také proto přestal titul v roce 2003 vycházet. Volby na krku; Dienstbier ohlásil návrh na oddlužení Romů…

V roce 2004 a 2005 bylo ze státního rozpočtu podpořeno internetové rádio Rota (sdružení Dženo) a časopis Romano hangos 2007. Výše dotace 1 026 000,- Kč… Nechci se mýlit, ale suverénní a zřejmě bez zvláštních dotací existuje romský server Romea.cz. Být romský Kumar, nechal bych existovat jen tento web… A co další miliony? Do roku 2013 putovalo na odstranění romských ghett až přes 5 mld. korun. Sisyfovská, tedy zcela zbytečná práce na úkol poctivých daňových poplatníků. Navíc můžeme vidět, že ve většině případů peníze neskončí tam, kde jsou potřeba. Na eurech z Evropské Unie se živí podnikavci z řad romských aktivistů, ale dokonce celá města. Nejúčinněji se na romské peníze z fondů přisála Ostrava a Kladno. U dalších 4 pilotních projektů není určeno, kde peníze skončí. Většinou se z těchto peněz opravují centra měst, vytváří pěší zóny či staví parkoviště. O jaké peníze se jedná?

Přes 5,1 mld. Kč jde na projekt „zlepšení prostředí v problémových sídlištích, placených z evropských peněz. Do pilotního programu spadá 6 měst Kladno (250) Ostrava (300), Orlová, Brno, Most, Přerov (100). Pokud se projekt osvědčí, zbytek peněz se rozdělí mezi další města. Program budí podezření, že byl nastaven tak, aby se radnice problémových měst dostaly k větším penězům bez ohledu na Romy. Pouze 0,5 mld. Kč z evropských peněz na lidské zdroje a zaměstnanost je určených přímo pro Romy. Vybojovali si je příslušníci romské menšiny, protože měli pocit, že se v konkurenci majoritních agentur nedostanou k penězům. Dalších 200 milionů Kč je na takzvané individuální projekty obcí, rovněž pochází z eurofondů. Penze čerpají lokální neziskovky. A to je zde ještě 117 milionů Kč, které jdou přímo ze státního rozpočtu; jsou určeny přímo pro menšiny. Prostřednictvím ministerstva kultury jdou například peníze na festivaly.

Inu, málem bych pro kolosálních několik sta tisíců korun pro dětský časopis Artěk opomněl pakatel cca 25 milionů Kč, ročně vložených českými daňovými poplatníky do malinkého podnikání ostravského romského aktivisty – indického občana Kumara Vishwanathana. Podle výroční zprávy činil roční příjem jeho sdružení Vzájemného soužití 25,5 milionů Kč, vydání téměř 26 milionů, z toho na mzdy pro cca 45 zaměstnanců přes 11 milionů Kč… http://youtu.be/YO0jsJTDTzo

Miloš Zeman prý lže o Ukrajině, zatímco ukrajinští poslanci jen šíří čest a poctivost o své zemi celému světu… https://www.youtube.com/watch?v=UILnrXS8o2E&list=UUt3bpcEkpibEqITN8RuGkEw&index=5

Peníze kazí člověka, Romy ne…

https://www.youtube.com/watch?v=Mnl6qv885ds

Kohout a Kumar; dva populisté (hochštapleři) zachraňují Šluknovsko?

Máme v Evropě největší počet romských organizací na počet obyvatel?

Máte slovo s Michaelou Jílkovou

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Rus-Barabanov-ktery-se-pohadal-s-Kalouskem-Kyjevsti-fasiste-chystaji-popravy-a-cistky-Na-Krymu-jsou-lide-stastni-jedte-tam-324195

http://euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/1600-odvazny-alexandr-barabanov-rekl-v-ceske-televizi-pravdu-o-ukrajine-zoufaly-redaktor-nestacil-zirat.aspx

izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereaddetail-knihy/izraelske-

Další komentáře, glosy a ukázky z mých knih na webech olser.cz, bretislav-olser.enface.cz a na mém facebooku

Reklama:
 1. 6 reakce na “Máme v ČR nejvíc romských organizací za desítky miliard, na Artěk ale letos ani koruna…”

 2. Pana Barabanova znám osobně několik let a je to čestný slušný a férový mlady muž.

  od J.Bušek v Úno 26, 2015

 3. Máte pravdu… Dík…

  od olser v Úno 27, 2015

 4. Co se týče státních dotací, není na ně žádný nárok. Prostudujte si zákon o rozpočtových pravidlech, tam máte všechno uvedeno. A prosím o dotacích a strukturálních fondech radši nepište, nemáte o nich ani ponětí. Nechci být obhájcem Hermana, je pochybná osoba, ale je naprosto v jeho kompetenci, respektive hodnotící komise, vybrat projekty podle určitého posouzení. Jak už to posuzují, nebo jak tam funguje určitá lobby, je věc druhá. Pokud se týká strukturálních fondů, měl jste se v roce 2006, kdy bylo připravováno druhé programovací období, obrátit na Paroubka, případně na MMR, které to mělo a má v gesci. V tomto roce, kdy druhé programovací období skončilo, pláčete celkem pozdě. V rámci OPLZZ byla finanční podpora v rámci osy 3.2 1,2 mld Kč, z toho 15% platí ČR. Jak už jsem tady kdysi uvedl, Vaše fakta nejsou věrohodná. Ještě k těm romským neziskovkám, to nevidím jako velký problém, hrají si na svém písečku a dokud mají peníze, tak žijí. Pak projekt skončí a tím většinou končí i neziskovka. V mnoha případech. Největší škodou je v tomto případě vyhození peněz doslova a do písmene z okna. Horší jsou angažované neziskovky, ty pravé NGO, které mají za úkol vzdělávat především mládež, středoškoláky, vysokoškoláky v oblasti společenských věd, čímž se především míní politika a demokratické principy. A ty jsou pravidelně dotovány ze zahraničí, například americký NED, různé Embassy a Stiftungy, případně EHP. A tady už nastává problém, mládež je zde zcela sofistikovaně manipulována k bezmyšlenkovitému obdivu k těmto státům a je z ní vytvářena pátá kolona. A to je ten největší problém, který nastává, po dvou, třech letech debilizace mladých lidí máme studenty, kteří bezmyšlenkovitě obdivují všechno na západ od našich hranic a nekriticky toto přejímají. A to je daleko horší, než pár nažraných Romů.

  od Fürst v Bře 5, 2015

 5. Děkuji, stačilo pár vět…

  od olser v Bře 5, 2015

 6. Nejlépe žádná a kritická už vůbec, chápu.

  od Fürst v Bře 6, 2015

 1. 1 Trackback(s)

 2. Kvě 2, 2017: EB3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *