Janáčkova filharmonie Ostrava Vás zve na koncert

4. Únor, 2015 – 18:04

Dan Bárta a Illustratosphere s Janáčkovou filharmonií poprvé v Ostravě Dan Bárta a Ilustratosphere Symphonic se představí poprvé v Ostravě. Unikátní spojení geniální hudby Dana Bárty, charizmatického českého zpěváka a držitele mnoha hudebních ocenění, jeho kapely Illustratosphere a Janáčkovy filharmonie Ostrava se představí v multifunkční aule Gong 26. února od 19 hodin.

Jistě není nutno zmiňovat, že půjde o velmi nevšední hudební zážitek, v němž se díky výborným aranžím organicky propojí zvuk klasického tělesa, jazzové kapely a hlasu svébytného zpěváky, který by vás neměl minout! Do povědomí Ostravanů se již dostala řada „gongovských“ koncertů Janáčkovy filharmonie, které se snaží najít společnou řeč mezi různými hudebními žánry. Nápad na zavedení cyklu Gong pochází z hlavy ředitele JFO Jana Žemly.  „Hudba je mimo jiné komunikačním nástrojem, sdělením, nese určité poselství, které se přenáší z interpreta na posluchače. To je podstata našeho konání, o kterou musíme usilovat všemi možnými prostředky. Jedním z nich je právě snaha o zpřístupnění symfonické hudby širšímu publiku formou, která je mu bližší. To však neznamená, že je tato hudba špatná, naopak.

I pro klasického interpreta je občasný „krok stranou“ směrem k hudbě populární často krokem poučným a obohacujícím. Crossoverové projekty však nikdy nesmí být samoúčelným spojením popu se zvukem symfonického orchestru, ale musí se o nich přemýšlet jako o samostatných uměleckých dílech. Jen tak mají naději na úspěch a mohou se těšit i oblibě u publika, což se naštěstí cyklu Gong daří,“ říká Žemla. V programu koncertu s Danem Bártou zaznějí písně z alb Entropicture, Retropicture, Theyories, Animage a Illustratosphere ve speciálních aranžích pro symfonický orchestr. Poprvé obdobný koncert zazněl v roce 2013 v Pardubicích s Komorní filharmonií Pardubice a pro velký úspěch se bude letos opakovat.  Projekt bude letos uveden také v rámci Smetanovy Litomyšle. Ostravský koncert zahájí Dan Bárta pouze za doprovodu své kapely písní Opýšeme I naší z nejnovějšího alba Maratonika. V dalších skladbách (s výjimkou ryze komorní písně Kontrabásník) už s kapelou bude hrát i Janáčkova filharmonie, kterou bude řídit Stanislav Vavřínek.

Zazní skladby innerview, Na i v ní, Languages, Pruhy, Živý, Isobel, Last Chance Lost, Dua, Geist Arbeit, Pilátův sen, Zawinul, Bartagnan, We All, Seven Days, Moonlight in Vermont, Raindrops. Hostem večera bude pianista Jiří Levíček, který spolupracoval na aranžích. Dan Bárta loni vydal už zmíněné album Maratonika. A co dalšího chystá pro své fanoušky? „Bude určitě nová deska J.A.R., ta je už skoro hotová. Pak bude nové trio i Ilustratosphera. Ale jestli to bude rok 2015 nebo 2016, vlastně ještě nevím. U posledních dvou zmiňovaných je teprve zoráno, uvidíme, jak to půjde. Většinou totiž platí, že na podzim a na jaře koncertujeme, v zimě a v létě se poflakujeme… :-),” uzavírá držitel deseti hudebních cen Anděl v kategorii mužský zpěv. Vstupné 580 Kč nebo 650 Kč podle cenového pásma. Vstupenky lze zakoupit v Janáček Pointu v DKMO a pobočkách Ostravského informačního centra nebo online na www.jfo.cz Zprávu zasílá: Jana Knižátková Janáčkova filharmonie Ostrava 725 528 590 knizatkova@jfo.cz

izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereaddetail-knihy/izraelske-

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *