Vážení příznivci dobré hudby,

14. Leden, 2015 – 16:54

přinášíme Vám další z našich newsletterů, ve kterém se dočtete vše podstatné, co se momentálně odehrává nebo co se chystá v Janáčkově filharmonii. Věříme, že Vás snad třeba informace zlákají k návštěvě některého z připravovaných koncertů.

JFO zahájí rok 2015 v rytmu Slovanských tanců

JFO zahájí rok 2015 v rytmu Slovanských tanců • Beseda a koncert s držitelem Grammy Antoni Witem • Recitál frenštátského rodáka Martina Kasíka • Na přelomu roku reprezentovala JFO českou kulturu v Číně • Na generálku od zítřka už se vstupenkou • Startuje poslední z koncertních cyklů • Hromadné slevy na vstupenky

Janáčkova filharmonie Ostrava na domácí scéně vstoupí do roku 2015 tradičním Novoročním koncertem 15. ledna tentokrát pod taktovkou Stanislava Vavřínka. Také nový primátor města Ostravy Tomáš Macura ctí tradici a nad prvním koncertem sezóny převzal záštitu. Koncert je každoročním poděkováním pracovníkům městských institucí za jejich práci a zároveň slavnostním zahájením roku. Na programu jsou Dvořákovy Slovanské tance, které odstartovaly skladatelovu mezinárodní slávu. Jak jinak začít rok 2015, než koncertem, který je naplněn spontánností, strhující dynamikou, kompoziční genialitou a emocionální přesvědčivostí.

Ještě o den dříve ostravský orchestr odehraje další novoroční koncert tentokrát v Havířově. Za dirigentským pultem stane opět Stanislav Vavřínek, jen program se mění – tentokrát je složen z operních árií, které přednesou dvě skutečné hvězdy nejen českého operního nebe – Dagmar Pecková a Štefan Margita.

Beseda a koncert s držitelem Grammy Antoni Witem

Po Novoročním koncertu se opět naplno roztočí kola probíhající sezóny. Do Ostravy přijede významný host – polský dirigent Antoni Wit, držitel ceny Grammy, který bude řídit Janáčkovu filharmonii na koncertech 22. a 23. ledna v Domě kultury města Ostravy. Do programu byla zařazena díla Janáčka (Z mrtvého domu, orchestrální suita z opery), Kilara (Krzesany, symfonická báseň) a Brucknera (Symfonie č. 6). Koncerty začínají v 19 hodin.

Wit je jedním z nejuznávanějších polských dirigentů a vyhlášeným odborníkem na polskou hudbu. Dvanáct let až do konce sezóny 2012/2013 zastával funkci generálního a uměleckého ředitele Varšavské filharmonie. Je laureátem Mezinárodní dirigentské soutěže Herberta von Karajana v roce 1971. Šestkrát byl za své počiny nominován na cenu Grammy. A až svou sedmou nominaci loni konečně proměnil díky nahrávce Pendereckého skladeb.

Antoniho Wita můžete vidět nejen za dirigentským pultem, ale také 21. ledna od 16 hodin v Domě knihy (bývalý Librex na Smetanové nám.) na besedě, kde se jej můžete na cokoli zeptat.

Recitál frenštátského rodáka Martina Kasíka

Zapomenout v žádném případě však nesmíme ani na další z komorních koncertů. V den, kdy Antoni Wit dopoledne zahájí zkoušky na koncerty symfonického cyklu, tedy 19. ledna bude ve večerních hodinách – konkrétně od 19 hodin patřit sál Domu kultury města Ostravy jinému významnému umělci. Ke klavíru usedne frenštátský rodák a skvělý pianista Martin Kasík, který v Ostravě studoval a i nyní si mezi vystoupeními po celém světě (ty poslední byly např. v Itálii a Německu) najde cestu i na „domácí“ pódium. Do programu zařadil skladby Beethovena, Nováka, Janáčka, Fišera a Slavického. „Rád propaguji české autory, zvláště třeba Klementa Slavického, který žil a tvořil za komunismu, ale rozhodně mu nebyl poplatný. Jeho hudba je výborná, velmi rád ji hraji,“ prozradil Kasík v jednom z rozhovorů.

Na přelomu roku reprezentovala JFO českou kulturu v Číně

Navečer 5. ledna 2015 se z úspěšného zahraničního turné vrátila Janáčkova filharmonie Ostrava. Už 27. prosince totiž odlétali z vídeňského letiště do Číny, kde je ve dnech 29. 12. 2014 až 3. 1. 2015 čekalo 6 koncertů. Postupně navštívili města Handan, Peking, Wehai, Qingdao, Hefei a Šanghaj, kde se představili s ověřeným českým vývozním artiklem – Janáčkovými Lašskými tanci a Dvořákovou Novosvětskou. Program doplnila Mendelssohnova hudba k Shakespearově hře Sen noci svatojánské. Společně s orchestrem odletěl i dirigent Stanislav Vavřínek.

U čínského obecenstva se zvolený program setkal s vřelým přijetím. Koncerty navštívilo více než 5000 posluchačů. „Čínské publikum je trochu specifické v tom, že kromě potlesku mezi větami nebo třeba po každém z Janáčkových Lašských tanců, je zvyklé si během koncertu povídat, posílat smsky nebo fotit,“ říká Ondřej Daněk, manažer JFO a dodává: „ale orchestr už byl v Číně podruhé (poprvé se „Janáčkovci“ do Číny vydali na podzim roku 2012 – dvě turné v Číně dosud absolvovala pouze Česká filharmonie – pozn. red.), takže už byl na ´ruch´ v sále během koncertu připravený.“ Další informace a také fotografie o průběhu turné najdete na blogu ze zahraničních cest JFO: http://jfonacestach.blogspot.cz/

Generálka na Novoroční koncert zítra mimořádně zpoplatněna

Vzhledem k jedinečnosti programu se JFO rozhodla zpoplatnit návštěvu generální zkoušky. Každý ze zájemců o vstup do sálu tedy 15. ledna zaplatí 70 Kč. Vstupné se bude vybírat v 1. patře ve foyer. Ačkoli generální zkoušky standardně zpoplatněny nejsou, věříme, že atraktivní program tentokrát za uvedenou částku stojí.

Startuje poslední z koncertních cyklů

V nabídce Janáčkovy filharmonie je 7 koncertních řad. První nebo někdy už i druhé koncerty mají za sebou oba symfonické cykly, klasický cyklus, cyklus Gong, komorní cyklus i cyklus pro (pra) rodiče s dětmi. Jedinou výjimkou je řada 4 koncertů nazvaná Jeunesses musicales aneb Hudební mládí, která začne 29. ledna. Atraktivní a pestrý program, mladí talentovaní umělci, vhodné jako první doteky s klasickou hudbou, brzký začátek (a tím pádem i konec v přijatelnou hodinu i pro děti) – to jsou jeho hlavní přednosti. Navíc ještě stále máte možnost ušetřit na jednotlivém vstupném koupí abonentky, která zatíží Vaši peněženku méně (o celých 30%, a to jistě stojí za zvážení)

Rádi bychom Vás při této příležitosti informovali o možnosti zvýhodněných nákupů vstupenek a abonmá* na naše koncerty.

Přehled množstevních slev na cykly AR, BR, C a E

min. 10 ks vstupenek/ abonmá* 10% sleva

min. 20 ks vstupenek/ abonmá* 20% sleva

min. 30 ks vstupenek/ abonmá* 30% sleva

40 a více vstupenek/ abonmá* indiv. sleva

*) Abonmá je typ vstupenky, který umožňuje

vstup na všechny 4 koncerty z vybraného cyklu

s 30 % slevou na každý z nich – výše zmíněná

sleva se s touto kombinuje.

Jana Knižátková

PR, propagace

Janáčkova filharmonie Ostrava, p. o.

28. října 124, 702 00 Ostrava

t.   +420 597 489 499

m. +420 605 114 836

e. marmolova@jfo.cz

w. www.jfo.cz

izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereaddetail-knihy/izraelske-

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *