Liška jako Rath impeachment by také rád…

30. Listopad, 2008 – 17:52

Tak se nám to ale seběhlo. Zelené zviditelňování zase začímá. Ministr Liška si vzal příklad ze své kolegyně Jacques zvané Katuška Jau Jau, jen místo toho, aby si nechal natočit dokument, jak ho šťouchají policisté, si on dovolil šťouchnout do pana prezidenta.

Ministr školství a místopředseda Strany zelených Ondřej Liška chce otevřít diskusi o možnosti odvolat českého prezidenta. Bude prý prvním, kdo se pokusí o odvolání Václava Klase z místa prezidenta, což lze jedině tzv. impeachmentem.

Když v Irsku aktivně vystupoval proti Lisabonské smlouvě, přestal se v Liškových očích kvalifikovat na prezidenta Česka. Myslí si, že to je docela vážné, když odmítá vzít v úvahu vůli vlády i veřejného mínění, k čemuž prý nemá kompetence.

Velezrady se jistě nedopustil. Uff, to jsem si oddechl, jak je pan ministr blahosklonný.  Co na to Ústava?

Prezident republiky může být stíhán pro velezradu, a to před Ústavním soudem na základě žaloby Senátu. Trestem může být ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt… Podle české Ústavy lze však prezidenta republiky impeachmentem odvolat jedině pro vlastizradu…

Silná slova, zvláště když je známo, že Liška ještě nezapomněl, jak Václav Klaus při jeho inauguraci řekl, že se mu třásly ruce, když předával pověření nejmladšímu ministrovi.

Asi chce nyní využít, že Václav Klaus v souboji s Ústavním soudem momentálně prohrává, viz kauza „lisabonská smlouva“…

Už to slyším, jak přesto doma Ondřeje oslavují a tvrdí mu, že to je úžasné; tak mladý a už je ministrem. Určitě bude jednou i prezidentem, když si dá záležet…

Bylo by dosti negramotné licitovat, co byl malý Ondra v jedenácti, když Václav Klaus zakládal po českém, sametu Občanské forum či ODS a pak se jako ministr financí navzdory doslova šibeniční roli dal do ekonomických reforem… 

Nebýt Klausovy finanční politiky v počátcích složitých českých ekonomických přeměn, asi bychom dnes nepatřili mezi ojedinělé státy světa, jichž se zatím nedotkla globální finanční a hospodářská krize. Na Islandu, v Maďarsku, Německu či Británii by si s ministrem financí Klausova typu místo recese raději „olízli vše deset…“

Faktem je, že si Ondřej Liška nebere před staršími a moudřejšími osobnostem servítky.  Patří k těm zeleným, a jsem rád, že konečně můžu být konkrétmí při uvádění svého stokrát obemílaného klišé o tom, že některým „ochráncům přírody“, co jsou proti elektrárnám, stačí jen zástrčka ve zdi.

Jakoby to bylo včera, když zelený „zelenáč“ Liška vehementně podporoval Danu Kuchtovou, v čele Jihočeských matek a společně bojovali proti Temelínu, proti atomové energii a za šilinky.

Vidím to jako dnes; silně brunátný minstr Liška se veřejně dušuje, že pokud nebude ve vládě Čunek, není tam místo pro něho. Pak to byla stejně silná gesta vůči Temelínu a jaderné energetice a radaru v Brdech.

A ejhle; čas oponout trhnul, radar je schválený, vláda je pro atomovouý energii a nové jaderné elektrárny, dokonce i pan Čunek je pořád ve vládě… a samozřejmě pan Liška také. Drží se zuby nehty, navzdory svým proklamovaným zásadám a dobrým mravům.

Po vzoru USA se v protiklausovských médích vydal agresivním kariérní cestou impeachmentu. Jenže americká Deklarace je poněkud jiná, než česká.

„…Prezident je po dobu výkonu funkce chráněn imunitou. Článek I. a II. Ústavy hovoří o typech provinění (těžký zločin, zpronevěra, vlastizrada…), procesu obžaloby (impeachment) a soudním řízení…

…Pro odvolání je nutné vyšetření Sněmovnou reprezentantů či její komisí, obžaloba, kterou může vznést jen Sněmovna reprezentantů. Pro obvinění je nutná nadpoloviční většina všech členů Sněmovny.

Soudním tribunálem je pak Senát , kterému předsedá předseda Nejvyššího soudu. Prezident je zbaven úřadu, pokud hlasují pro vinu alespoň 2/3 všech senátorů…“

Ani litevský prezident Rolandas Paksas neobstál před obviněními vznesenými litevskou tajnou službou a po dlouhém vzdoru v impeachmentu padl.

Parlamentem byl uznán vinným z ohrožování bezpečnosti státu, protože byl osobně zapleten do aféry kolem styků svých poradců s ruskou mafií, do nelegálního vývozu zbraní a do finančních machinací

Potřebné dvě třetiny a jeden hlas navíc – tedy 86 poslanců ze 141 – ho též uznaly vinným v tom, že zajistil litevské občanství ruskému obchodníkovi výměnou za prostředky pro volební kampaň, dále že prozradil služební tajemství a že ovlivňoval výsledky litevské privatizace.

Ministr Rath, když byl ještě ministr, začal vyhrožovat každému, kdo nesdílí jeho názory. Asi stejně jako dnes v roli hejtmana. Svým odborným lékařským oponentům hrozil vyloučením z ČLK.

Ještě z postu čerstvého náměstka ministra zdravotnictví se zesměšnil, když vyhrožoval prezidentu republiky kvůli svému nejmenování ministrem zahájením procesu impeachmentu.

Inu, Liška jako Rath by impeachment chtěl také rád…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *