Feministky hnutí Femen v akci…

Shodou šťastných okolností můj aktuální pobyt ve Vatikánu novinářsky nepřímo navázal na včerejší cestu papeže Františka do Štrasburku. Europoslance však zřejmě moc nepotěšil, když řekl, že by Evropa měla být otevřená duchovnímu rozměru života, jinak riskuje, že ztratí svou duši. EU je se dle něj podobá jakési „unavené a stárnoucí babičce“, která už ztratila přitažlivost. Zmínil se rovněž o tragických důsledcích ekonomické krize a obrovské nezaměstnanosti, ale také o otázce přistěhovalců. Příliv nelegálních běženců přes Středozemní moře, které se tak stává obrovským hřbitovem, letos dosáhl nebývalé intenzity a jen do Itálie zatím dorazilo přes 150 tisíc migrantů zejména z Afriky a Blízkého východu. Nejméně tři tisícovky z nich během plavby do Evropy přišly o život. Papež František znovu všechny přesvědčil, že se stal velkým reformátorem církve, když navštívil evropský parlament po 26 letech; předtím to byl v říjnu 1988 papež Jan Pavel II.

Ne všichni imigranti z Afriky umírají ve vodách u Itálie…

K údivu milionů věřících počátkem loňského roku rezignoval papež Benedikt XVI. Nečekaný dobrovolný odchod – teprve druhý v historii – jen posílil dojem, že církev je v hluboké krizi, z níž nevede snadná cesta. Kardinálové, kteří se sešli v Římě zvolit jeho nástupce, se proto rozhodli k odvážnému kroku a vybrali poprvé od středověku papeže narozeného mimo Evropu. Argentinský kardinál Bergoglio, který přijal jméno František, od té doby přesvědčuje nejen své spolubratry, ale celý svět, že hlava katolíků může být i v 21. století inspirativní osobností. Odmítl přepych vatikánských paláců, potlačil morální dogmata, jimiž církev dráždila liberály, a klade důraz na témata nerovnosti a starosti o chudé a potřebné.

Symbolické kroky, ať už to byla modlitba za uprchlíky na ostrově Lampedusa nebo omytí nohou muslimské ženě, z něj udělala globálně populární osobnost, jež překvapuje svou otevřeností a nehraným soucitem. Devět úspěšných měsíců potvrdilo na konci roku jmenování Františka osobností roku v anketě časopisu Time; odsoudil zavrhování starých lidí, což označil za skrytou eutanazii. Řekl to na Svatopetrském náměstí u příležitosti dne úcty vůči starým lidem. Shromáždění převážně starých věřících ve Vatikánu se zúčastnil také sedmaosmdesátiletý Františkův předchůdce, emeritní papež Benedikt XVI. Ten se na veřejnosti ukázal poprvé od dubna. „Je to jako mít doma moudrého dědečka,“ řekl František na příkladu přítomnosti Benedikta XVI. ve Vatikánu.

František ve Vatikánu blahořečil bývalého papeže Pavla VI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Foto: Reuters

Papež František se snaží se jako nové koště dobře zametat. Dělá na banality, ale na papeže je to velká pokora; s příborem a tácem v ruce si třeba k všeobecnému překvapení vystál frontu na oběd v jídelně pro zaměstnance Vatikánu; počkal, až na něj přijde řada, a pak si pochutnal na nudlích s treskou. Byl tak jako každý jiný zaměstnanec. Přišel s tácem, stoupl si do fronty a nechal se obsloužit. Dal si Pasta Bianca, tedy nudle bez omáčky a k tomu tresku. Všechny šokoval; nechce bydlet v apartmá Apoštolského paláce, které bylo tradičním sídlem papežů. Před dvanáctipokojovým apartmá dává přednost jednoduchému dvoupokojovému bytu v penzionu obývaném dalšími kněžími; byl postaven v roce 1996 na místě někdejšího hospicu pro poutníky…

Nejvíc asi šokoval preláta Havlíka; vyzval k milosrdnosti vůči homosexuálům a rozvedeným, uvedl, že náboženští představitelé by měli být otevřenější a chápavější a nechovat se jako chladní a dogmatičtí byrokraté. Přiznal, že jako papež pocházející z Argentiny nejednal ve svém životě vždy správně a že jeho autoritářský způsob přijímání rozhodnutí ve funkci jezuitského předáka v Buenos Aires vyvolávalo problémy. Hovořil také o nutnosti zkoumat roli žen v církvi. Tak mluví a jedná papež, jehož stát není jako jediný stát světa členem OSN a nepodepsal ani „Všeobecnou deklaraci lidských práv“ či “Konvenci o právech handicapovaných osob”. Není ani v EU. A to nemluvím o tom, že uznal teorie, podle nichž vesmír vznikl velkým třeskem a že člověk jako druh je výsledkem evoluce, jsou správné, ale nijak nevylučují existenci boha. Církev podle papeže Františka nikdy netvrdila, že „bůh je nějaký kouzelník s hůlkou“. Ale na rozdíl od svých předchůdců nikdy nezdůrazňoval, že přijetí moderních vědeckých teorií není neslučitelné s představou boha jako stvořitele.

Bylo to fascinující, procházet bazilikou sv. Petra, stoupat jeho kopulí v podivně šikmé serpentině a pak se dívat z ochozů na Řím a jeden z nejmenších států světa, a z vnitřní části kopule přímo na hlavní oltář Svatopetrského chrámu a baldachýn sochaře a architekta Giovanni Lorenza Berniniho, pak žasnout nad jeho sloupovou kolonádou na Svatopetrském náměstí. Základní kámen k novému náměstí byl položen 28. srpna 1657. Sen to byl v Sixtinské kapli i ve vatikánských zahradách. A nakonec vejít do zvláštní oválné stavby, kde papež každou středu přijímá na tři tisíce poutníků…

Papež František  poskytuje rozhovory i BBC. Na otázku redaktora, zda katoličtí kněží se budou jednou smět ženit, papež odpověděl, že jejich celibát byl zaveden 900 let po smrti Ježíše. Navíc v některých východních církvích pod záštitou Vatikánu se kněží mohou ženit. „Problém tu určitě je, ale není prvořadý. Vyžádá si to čas, ale řešení existují a já je najdu,“ řekl bez dalšího upřesnění. Velkým příznivcem papeže Františka je religionista Iva Odilo Štampach. Původním povoláním učitel, prošel komunistickými vězeními a různými zaměstnáními. Po neformální přípravě zároveň neoficiálně sloužil jako kněz. Nějaký čas strávil v dominikánském řádu; nyní se věnuje vědecké práci a přednáší zejména religionistiku na několika vysokých školách. Zabývá se vztahy mezi náboženstvím a kulturou a mezi různými duchovními směry, působením náboženských autorit, současnou religiozitou a spiritualitou.

Sličná Leila je další spokojená imigrantka ze Zimbabwe…

Podle něj nemůžou církve argumentovat ani snahou o finanční soběstačnost, neboť prý ztratily schopnost plného sebefinancování už pozemkovou reformou v roce 1919, kdy po vzniku samostatného Československa došlo k rozsáhlým záborům církevních pozemků. V roce 1926 došlo k přijetí dalšího zákona, který už tehdy zajišťoval vyplácení mezd duchovním. Čili návrat do roku 1948 v rámci restitucí nemůže zajistit skutečnou samostatnost církvím. Prý potřebují vytvořit základ, z kterého za 50 let budeme moci pomáhat i seniorům, kteří údajně dnes ještě pomoc nepotřebují. Asi církve zapomněly, že předcházející vláda důchody zmrazila a příští rok je snad “někdo” navýší o úžasných 49 Kč.

Řeč byla o rovněž o ochlokracii neboli vládě lůzy. Takto mluvil kardinál Dominik Duka o tisících demonstrujících na loňském odborářském shromáždění. „Nevadí mi protesty, ale vadí mi množství projevů, které už dávno překročily míru pokojného protestu a staly se projevy hrubiánství a vulgarity. Tím se protest sesouvá z roviny demokracie do roviny ochlokracie.“ Zapomněli všichni, že už Ježíš umýval nohy svým učedníkům a papež František mladým vězňům? Tímto gestem jim chtěl ukázat, jak je miluje a dát jim příklad, aby se navzájem měli rádi. Chodidla se v mnoha kulturách považovala za to nejšpinavější místo na těle, proto se jednalo právě o ně… Do roku 1689 angličtí panovníci rovněž myli nohy svým chudým poddaným jako připomínku, že by lidu měli sloužit, ovšem je třeba podotknout, že předtím, než král nebo královna k mytí a líbání nohou přistoupili, chodidla už byla omyta královskými služebníky…

Kdy se tedy stane církev takovou, jak ji dojemně líčil bývalý kardinál Miloslav Vlk; církví neprahnoucí po moci a bohatství, pouze po spravedlnosti? Ví pan exšéf českých katolíků, že 50 tisíc jeho farníků je ještě v roce 2012 negramotných a nikdy o základní školu nezavadilo ani omylem. Největší část svého majetku získávala katolická církev, jejichž majetek má být určen ke krytí duchovních potřeb a sociálních, vzdělávacích a charitativních iniciativ, nikoli k tomu, aby církev obchodovala na burze.

To vše ale bylo, jak se však Vatikán změní či nezmění pod taktovkou papeže Františka, to je ve hvězdách, co mu snad budou přát a se svoji skromností vydrží víc než dlouho… Jako vždy se při podobných zvěstech zhluboka nadechnu a uslyším slova svatého Matouše: “Ježíš vešel do chrámu a vyhnal prodavače a kupující v nádvoří, zpřevracel stoly směnárníků i stánky prodavačů holubů. Je psáno: Můj dům bude zván domem modlitby, ale vy z něho děláte doupě lupičů…” Další ukázkou ráznosti jednání papeže Františka je fakt, že na území Vatikánského státu byl v době mého pobytu vězněn jeho bývalý diplomat a kněz. Jak informoval tiskový mluvčí Svatého stolce, Federico Lombardi, „promotor spravedlnosti městského státu Vatikán zahájil trestní stíhání bývalého apoštolského nuncia mons. Jozefa Wesolowského“.

Dlouholetý diplomat Svatého stolce působil od ledna roku 2008 v Dominikánské republice, kde byl obviněn ze sexuálního zneužívání mladistvých. V srpnu loňského roku jej na základě těchto obvinění papež František povolal do Vatikánu, kde byl proti polskému arcibiskupovi zahájen trestní kanonický proces při Kongregaci pro nauku víry. Bývalý nuncius byl propuštěn z diplomatických služeb a zbaven diplomatické imunity. Nyní je vězněm Vatikánu, jehož soud může vynést rozsudek od šesti do sedmi let trestu odnětí svobody. Domácí vězení má obžalovanému zamezit v tom, aby opustil území vatikánského městského státu, a zabránit možnému narušení vyšetřování. Byl to divný pocit, procházet se Vatikánem, v němž byl poprvé vězněn arcibiskup z Polska, jehož biskupové protestovali proti papežově přílišné skromnost… http://www.dailymotion.com/video/x2ajp7m_femen-in-san-pietro-the-pope-is-not-a-politician_news

Inu, všechno lze dočasně na tomto světě přežít, ale Bože nedopusť, aby v katedrále Sv. Petra členky ¨skupiny Pussy Riot opět zazpívaly církev hanobící pamflet: Bohorodičko, vyžeň Putina:“, jak to učinily v pravoslavném chrámu Krista Spasitele v Moskvě, jen s tím rozdílem, že by mohly zaměnit slovo „Putina“ za „papeže Františka“. Také se přece zabývá dle Femen politikou, což vykřikovaly v předcházejícím videu… O nic méně šokující není ani následující video, které možná František viděl, a proto symbolicky omyl nohy muslimské ženě…

Snímky Břetislav Olšer (7) a jeho archiv (2)

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereaddetail-knihy/izraelske-