„Kakaja kultura, takaja natura“, aneb Makarenko by se divil…

29. Listopad, 2008 – 12:59

Je mě dost valašského chlapa, ale jsem zbabělec. I když cholerik; můj prapředek byl francouzský voják z napoleonské bitvy tří císařů u Slavkova, takže asi z toho jsem dost horkokrevný.

Přesto jsem se nikdy nepral. Měl jsem to ulehčené; nikdo si na mě zkrátka netroufl. Ani na šachtě, kde jsem brigádničil místo vojenské služby. Mým krédem bylo, je a bude: Jakékoli násilí se mi příčí! Nejsem pacifista, vím, že kdo chce mír, musí chystat válku, bohužel, přesto mám z doteku chladné oceli jakékoli zbraně vyrážku.

Přesto jsem dokázal několik let fárat kilometr pod zem, kde nejsou okna, fotografoval jsem během války v bývalé Jugoslávii, při černobylských protestech greenpeace v Kyjevě, v Litvě, když se demonstrovalo proti ruskému komandu Omon, dělal jsem záběry následků sebevražedných atentátů v Izraeli…

Tento rozvláčný úvod mé dnešní glosy je pouze proto, že chci nastínit, proč nechápu placené bitkaře u každého hokejového mančaftu v NHL. Ani jako divák bych asi nesnesl pohled, jak si někdo pouští červenou jen proto, že je to součást divácké show.

Spousta kanadské-amerických diváků chodí na hokej jen pro rvačky. Takoví delikátní hokejoví rowdies, kteří se raději na násilí dívají, než aby ho sami praktikovali.

Mnozí se pobaví i fingovaným násilím při pečlivě nastudovaných amerických siláckých soubojích zvaných wrestling. Je to sice směšné, ale našinec musí ocenit bravuru, s jakou nandrolonoví borci dokonale zvládají údery, chvaty a hody soupeřem tak, aby si sami sobě ani svým ringovým „nepřátelům“ neublížili.

V angličtině znamená „wrestling“ zápas. Pokud však přidáte ještě slůvko „calf“, máte možná typičtější výraz pro toto zábavné představení – spoutání telat před cejchováním… Makarenko by se zkrátka divil…

Jak říkal můj ruský kamarád Voloďa, když jsem se mu smál, že pije vodku jak donský kozák nebo carský důstojník: „Kakaja kultura, takaja natura, kakaja natura, takoj narod“….

Sedmadvacetilý pražský rodák-hokejista David Kočí má asi velmi zvláštní povahu, zřejmě se ho kultura příliš nedotkla. Bitky k pobavení diváků a nabuzení týmu jsou pro něho hlavní pracovní náplní. Něco jako barový vyhazovač, ovšem za poněkud vyšší honorář…

Dosud v elitní lize NHL odehrál 33 zápasů, nepřipsal si však ani jeden bod, zato nasbíral 174 trestných minut. Naštěstí zřejmě i v NHL platí rčení o Božích mlýnech a o tom, že jak se do lesa volá, tak se občas i ruka zlomí.

Útočník Tampy Bay sice pěstní souboj s Coltonem Orrem z New Yorku Rangers v utkání NHL vyhrál, podle listu Tampa Tribune však za své dílčí vítězství zaplatí čtyřmi týdny s rukou v sádře na marodce.

Kdo ho nahradí, to se neví, bitkaři nemají náhradníky, zato si mnohá mužstva oddechnou, když zjistí, že David Kočí bude v sestavě Tampy Bay chybět.

Fakt, že české hokejivé publikum si na rvačky extra nepotrpí, se projevil také při pražském zahájení sezony NHL v utkání jeho týmu právě proti Rangersům – Kočí seděl celé utkání pouze na střídačce.

Možná proto, aby nepokazil před ještě nezkaženými českými díváky dobrý dojem z NHL…

Reklama:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *